19.06.2023

Příběh Jany Prchlové: spolupráce intecs x Czechitas

Jak intecs a Czechitas podporují datové analytičky a za co vděčím tomu, že mohu dělat práci, která mě tolik naplňuje? Tady je můj příběh.

Díky spolupráci intecs a Czechitas jsem objevila sílu mentorství, která měla významný vliv na moji kariéru i osobní život. Nikdy dřív by mě nenapadlo, že se ze mě stane jedna z mentorek Czechitas a budu mít i já možnost pomáhat ostatním ženám v jejich kariérním růstu.

Začátky v IT nejsou snadné

Když jsem začala studovat na vysoké škole, rozhodla jsem se věnovat oblasti Business Intelligence (BI), která mi přišla neuvěřitelně zajímavá. Už od začátku jsem tak nějak tušila, že by obor BI mohl být pro mě to pravé. Postupem času však ve mně rostla nejistota a já jsem o svém přesvědčení začala pochybovat. Přemýšlela jsem, jestli bych se jako žena neměla raději zaměřit na nějaký „ženštější“ směr a oblast IT přeci jenom přenechat mužům.

Rozhodla jsem se však nevzdávat a v době naprosté nejistoty způsobené pandemií Covid-19 jsem se dostala na pohovor do společnosti intecs. Ačkoliv mohou přijímací pohovory mnohdy vyvolávat v uchazečích jistý stres, já si pohovor velmi užila a odcházela s příjemným a pro mě bohužel zatím neobvyklým pocitem – připadala jsem si rovnocenně.

Správný mentor dokáže zázraky

Můj vynikající mentor rychle pochopil mou introvertní povahu a přizpůsobil tomu svůj přístup během onboardingu. Bez ohledu na to, kolikrát jsem se doptávala na stejnou věc, byl vždy ochotný odpovídat mi s nekonečnou trpělivostí a úsměvem na tváři. Když se mi něco nepovedlo, dokázal mě vždy navést zpět na správnou cestu a chyby mi nepřipomínal.

Naopak, když jsem dosáhla úspěchu a všechno fungovalo, jak mělo, pochválil mě za skvěle odvedenou práci. To mě neskutečně motivovalo a vyvolávalo ve mně pocit, že jsem na správném místě. Nebylo to jen o tom, že jsem se cítila být součástí týmu, ale začala jsem znovu věřit, že opravdu patřím do IT.

Tato životní zkušenost se mi propsala i do osobního života a díky znovuzískané sebedůvěře jsem začala dosahovat svých cílů i na osobní rovině. V intecs jsem našla to, co jsem dlouho hledala – a to zdroj profesního rozvoje, ale i prostředí, které mi poskytuje neocenitelnou podporu a prostor k neustálému rozvoji.

Jak se ze mě stala mentorka v Czechitas

Po nějaké době se v kancelářích začalo mluvit o spolupráci s neziskovkou Czechitas, která se zaměřuje na diverzitu v IT oborech a podporu žen při změně jejich kariéry. Intecs, jakožto spoluzakladatel Digitální akademie: Data, poskytuje ze svých řad lektory, kouče a mentory pro každý její běh. 

Já jsem si uvědomila, jaký vliv měl intecs a skvělý mentor na mou vlastní kariéru v IT, a proto jsem se rozhodla zapojit a předat tuto zkušenost i dalším ženám. Chtěla jsem jim ukázat, že je možné posunout svou budoucnost v IT a poskytnout jim tolik potřebnou podporu a motivaci, jako to tenkrát udělal intecs pro mě. 

Zjistila jsem, že mentoring není pouze o sdílení znalostí a dovedností, ale především o tom, jak správně komunikovat s lidmi a podporovat je. Pokud chcete být dobrým mentorem, musíte být nejen odborníkem v daném oboru, ale také psychickou oporou.
Netrvalo dlouho a velmi intenzivně jsem se do své role mentorky a koučky vžila. Předávala jsem své znalosti a zkušenosti v oblasti Power BI, SQL a základů datové analytiky. Podporovala jsem účastnice akademie, povzbuzovala je a pomáhala jim překonávat překážky.

Z účastnic kurzu se stávají kolegyně

Číst zpětnou vazbu účastnic byla už jen taková milá třešnička na dortu: „Janča je opravdu odbornicí v Power BI a chce nám všechno předat, těším se na další lekci!“ nebo „Jančino nadšení pro Power BI je nakažlivé“.

A co bylo na tom všem nejlepší? Z některých účastnic se staly moje kolegyně. Cítím velikou radost a hrdost, když vidím, že moje snaha a nasazení přinášejí skutečné výsledky a pomáhají dalším ženám v jejich kariérním růstu. Všem ženám, které se rozhodnou vydat tímto směrem, držím upřímně palce a přeji jim, aby na své cestě našly podobnou podporu, jako jsem měla to štěstí mít já.

Nakoukněte pod pokličku a poslechněte si náš podcast!

intecs insider

🎥 YouTube: www.youtube.com/@intecsdata

🎧 Spotify: bit.ly/3xxxGuV

🎧 Google Podcast: bit.ly/3SzhSBM