24.10.2021

Vyhráli jsme Microsoft Awards 2021!

Do 22. ročníku soutěže Microsoft Awards jsme přihlásili (mezi více než 120 dalších unikátních projektů) řešení Moderní datový sklad pro oční kliniky Lexum. Projekt byl zařazen do oblasti Data & Analytics a byl nakonec oceněn jako vítěž své kategorie.

Síť očních klinik Lexum má jako jeden z největších poskytovatelů oftalmologické péče na českém trhu unikátní postavení. Zabývá se všemi segmenty oční medicíny – léčbou šedého zákalu, věkem podmíněné makulární degenerace, chirurgií sítnice a sklivce, transplantací rohovky, refrakční a laserovou chirurgií, léčbou zeleného zákalu, šilháním, plastickými operacemi a dalšími.

Datový sklad v očních klinikách Lexum demonstruje snadnost, se kterou mohou i malé a střední firmy vytvořit hybridní řešení kombinující stávající ERP systém s elasticitou cloudových databázových, analytických a reportovacích služeb. Společnost Lexum takto využívá nejmodernější technologie, které byly ještě před několika lety dostupné velkým firmám a spojené s řádově vyššími náklady.
Procesy, které pravidelně načítají a transformují data z hlavních datových zdrojů – on-premise ERP Navision a klinického informačního systému, jsou řízeny cloudovou ETL službou Data Factory . Data jsou zabezpečeně přenesena do cloudového uložiště a dále transformována a uložena do SQL databáze. Jako poslední krok jsou obnoveny datové modely v Power BI.

Datový sklad poskytuje uživatelům modely obsahující manažerské výsledovky na úrovni analytických účtů a také klinické údaje, například o nejčastěji prováděných operacích. S těmito údaji pracuje finanční a controllingové oddělení, ale také pracovníci jednotlivých klinik. Přistupují k Power BI reportům, ale také využívají Excel pro ad-hoc analýzy nad jednotným datovým modelem.
Uživatelé mohou pracovat odkudkoliv, a to nejen myšleno geograficky, ale také z mnoha nástrojů – mobilního telefonu, reportovacího portálu, oblíbené firemní aplikace, ale také z Teamsové komunikace s aktuálními, přesnými a důvěryhodnými informacemi.